S7-1200 PLC Programlamada TIA Portal'a Giriş - Gürçelik Akademi
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

TIA Portal’a Giriş

TIA Portal’a Giriş

3- TIA PORTAL'A GİRİŞ

Gürçelik Akademi Online Eğitim serisi “TIA Portal’a Giriş” videosunu sizlerle paylaşıyoruz. Videomuzda, Tia Portal’ın temel ayarlarından bahsedilmektedir.

Programın Başlatılması:

Masa üstünden kısa yol ile veya başlat menüsünden Tia Portal’ı açma, “Create new project” ile yeni proje oluşturma, proje oluşturma sayfasındaki menüleri açıklama, proje adını belirleme, proje kayıt noktası seçme, programlayıcının adının eklenmesi, program ile ilgili açıklama ekleme, Device sayfası elemanlarının açıklanması, proje adı yazılımı, PLC CPU seçimi, versiyon seçimi, CPU’yu projeye ekleme.

Proje Ekranı ve Hardware Yapısı:

Proje ağacı (Project Tree) tanıtımı, Tia Portal menülerinin tanıtımı, hardware kataloğunun tanıtımı, hardware ayarlarının nasıl yapıldığı, haberleşme modüllerinin seçileceği alan, hardware modüllerinin PLC yerleşim düzenindeki yeri, işaret modüllerinin seçimi için kullanılan menüler, işaret modüllerinin ray yapısındaki yerinin belirlenmesi, işaret modüllerinin adreslerinin düzenlenmesi, sinyal board ve sinyal modülleri arasındaki farkın açıklanması.

Programlama Menüleri:

Proje ağacında program block’un açılması, main programın açılması, program sayfası, network kavramı, projeye network eklenmesi, programlama elemnalarının bulunduğu menülerin incelenmesi, bit lojik elemanlar, favori elemanlar, timerlar, counterlar, karşılaştırma elemanları menüleri, comment alanaları. Programlamaya Giriş: Program giriş, çıkış elemanlarının seçilmesi ve projeye eklenmesi, program elemanlarına adres ve etiket (Tag) eklenmesi, açık kontak, kapalı kontak, çıkış elemanı tanımları yapılmaktadır.

PC-PLC Haberleşmesi:

Yeni nesil Siemens PLC’ler PC’ler ile “Profinet” haberleşme protokolü ile iletişim kurarlar. Program yükleme esnasında bu haberleşme sağlanır. PC-PLC haberleşmesi ve programın PLC’ye yüklenmesi anlatılmıştır. Programın PLC’ye yükleme başlama için 3 farklı yol vardır.

a. Online menüsünden “Download to Device” seçeneği seçilebilir.

b. “Project tree” menüsünde PLC’nin üzerine sağ tıklanarak “Download to Device” seçeneği seçilebilir.

c. Kısa yol tuşlarına tıklanabilir.

Açılan “Extendet download to device” penceresinde aşağıdaki seçimler yapılır.

a. Haberleşme tipi PN/IE (Profinet) olarak seçilir.

b. Arayüz olarak PC’nin Ethernet kartı seçilir.

c. “Start search” a tıklanır.

PLC bulunduğunda, PLC turuncu bir çerçeve içine alınır. Buradaki “Flash LED” tıklanırsa bağlı PLC’nin ışıkları sıra ile yanmaya başlar. “Tık” kaldırıldığında ise ışıklar söner. Daha sonra aşağıdaki “Load” a tıklanır. Açılan pencerede yükleme sırasındaki işlemler bir rapor halinde gösterilir. Bu pencerede “Load” a tıklanır. Son olarak açılan pencerede “start module” seçilir. (eğer seçili değilse) ve “Finish” e tıklanır. TIA Portal’a Giriş konusu ile ilgili bilgileri videomuzdan izleyerek ayrıntılı şekilde öğrenebilirisiniz.

Gürçelik Akademi S7-1200 veya S7-1500 eğitimlerini alarak Tia Portal yazılımını ayrıntılı şekilde öğrenebilisiniz

Gürçelik Akademi bir Gürçelik Grup firmasıdır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir