PLC özelliklerini temel seviye PLC dersleri sayesinde öğrenebilirsiniz.
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

Temel Seviye PLC Dersleri

Temel Seviye PLC Dersleri

temel seviye PLC dersleri

PLC (Programmable Logic Controller) yani “Programlanabilir Mantık Denetleyicileri” endüstriyel anlamda kullandığımız hemen her makinenin (üretim bantları, sensörler, kondüktörler, motorlar vb) kontrolü ve programlanması için kullandığımız yardımcı ekipmandır. PLC’ ler içlerinde “timer”(zamanlayıcı), “counter”(sayıcı) gibi yardımcı programları bulundurabilir. Örneğin bir PLC içinde bulunan bir timer, sinyal geldikten sonra 100 milisaniye birim ile çalışıyorsa, 200 döngü değeri verdiğimizde bu timer 20000 milisaniye yani 20 saniye gecikme ile bir sonraki sinyali devreye sokacaktır. Bütün bu PLC özelliklerini temel seviye PLC dersleri sayesinde öğrenebilirsiniz.

PLC Dersleri

PLC lerin kullanım alanları her türkü fabrikada, üretim bandında, birbirine entegre çalışan bir veya birden fazla mekanik elemanın bulunduğu her yerdedir. Bu nedenle PLC akademik anlamda en fazla “endüstriyel otomasyon” derslerinde kullanılır. Bu ders; PLC nin genel tanımı, programlaması için kullanılacak diyagramlar(timer, ladder, vb.), içinde bulunan (special memory bits) “özel hafıza bitleri”, içinde bulunabilen zamanlayıcı, sayıcı gibi ek yardımcıların kullanımı ve programlanması, programlanabilir güvenlik tedbirleri(acil stop butonu, termik sensorlar, kaçak akım kontrol roleleri, vb.) gibi konuları içermektedir. Temel seviye PLC dersleri bu konulardan ibarettir.

Özetle PLC Ve Dersleri

Özetlemek gerekirse bu ders bir fabrikada “start” butonuna basıldığında devreye girecek ve programlanan tüm döngüleri sensörlerle kontrol ederek bandın başından sonuna kadar entegre bir şekilde çalışacak bir dizi motorun kontrol edilmesidir. Aynı zamanda bu dersin bir diğer içeriği de hangi tip PLC ler hangi durumlarda, hangi bağlamlarda kullanılmalı bunu tespit etmektir. Amaç minimum maliyet ile sağlanabilecek maksimum verimi elde etmektir.

PLC içerikli derslerde işlenecek bir diğer konu “bit” ve “bayt” düzeyinde işlem yapmaktır. Bir baytının içine 8 adet bit değer girilebilir. Bu bit girişlerde verdiğimiz inputları PLC nin içerdiği herhangi bir işleme sokarak output elde edebilir ve bu outputları istediğimiz şartlarda “ladder diyagramı” kullanarak yürürlüğe sokabiliriz. Temel seviye PLC dersleri özeti bundur. Şayet PLC konusunda deneyim sahibi olmak istiyorsanız; mutlaka firmamızın mükemmel kalitedeki ve her seviyedeki PLC derslerine dahil olmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir