Sinyal Lambaları Nedir? Nerelerde Kullanılır? - Gürçelik Akademi
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

Sinyal Lambaları

Sinyal Lambaları

Sinyal Lambası_PLC Kursu

Sinyal lambaları, elektrik devrelerin durumları hakkında sinyalleri kullanıcıya bildiren küçük lambalardır.  DC 24 Volt ve AC 220 Volt ile çalışan çeşitleri mevcuttur. Genellikle panolar üzerine monte edilirler ve otomatik kumanda devrelerinde kullanılır.

Sinyal Lambalarının Yapısı

Büyük ölçüde panolarda kullanılmaktadır bu yüzden tasarımı yapılırken göz önünde bulundurulan kısım ise panolar olduğundan dolayı panolar göz önünde bulunarak onlara göre yapılır. Lambalar genelde neon veya akkor telli lambalar kullanılarak yapılır, bunlar ise renkli camı arkasında bulunmaktadır.

Nerelerde Kullanılır?

Genelde sinyal lambalarının kullanılacağı amaca göre renkleri değişiklik göstermektedir. Eğer ki bir panonun çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amaçlı bir işlem için kullanılan türdeki lambaların renkleri yeşil, mavi, beyaz renkleri kullanılmaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı personelin dikkatini çekmesi gereken yerlerde kullanılan renkler ise; kırmızı, yeşil, sarı ve mavi renkli sinyal lambaları kullanılmaktadır.

Örneğin paket şalter açıldığında 3 fazın devreye uygulandığını gösteren sarı, kırmızı ve yeşil sinyal lambaları, motor çalışırken yeşil, duruyor iken kırmızı yanan sinyal lambaları en sık rastladığımız uygulamalardır.

Yanıp sönen kırmızı bir sinyal lambası uyarı/alarm anlamına gelebilir. Makine teknolojilerinde panel ve scada sistemlerin kullanılması makine bilgilerinin okunması konusunda sinyal lambalarının daha az kullanılmasına sebep olmuştur. Çünkü lambanın yakılması için sinyal lambasına 24 veya 220 volt taşıyan elektrik kablolarının çekilmesi gerekmektedir. Panel veya Scada sisteminde veriler PLC’den alınmakta olup, tüm ayrıntıları ile bilgiler ekrana yansıtılmaktadır.

Sinyal lambasını uygulayarak öğrenmek için Gürçelik Akademi Kumanda Eğitimi alabilirsiniz

Gürçelik Akademi bir Gürçelik Grup firmasıdır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir