Röleler ve Rölelerin Çalışma Prensipleri - Gürçelik Akademi
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

Röleler

Röleler

Röleler 7_PLC Kursu

Rölenin üzerinden bir akım geçtiğinde oluşan manyetik alan ile çalışan bir devre elemanıdır. Manyetik alanın oluşmasına bağlı olarak normalde açık kontakları kapanır ve kapalı olan kontakları ise açılır. Röle vasıtasıyla küçük akım seviyeleri ile yüksek güçlü alıcıları kontrol etmek için kullanılır. Röleler ile birden fazla eleman kontrol edilebilmektedir. Bunun sebebi ise üzerinden birden fazla kontağa sahip olmasından dolayıdır. Rölelerin birden çok modeli bulunmaktadır fakat bunlarda bir ortak nokta her birinin çalışması her modelde aynıdır. Üç fazlı sistemlerin çalışmasında ise daha büyük güçlü röleler olan kontaktörler kullanılmaktadır. Çalışma mantığı aynıdır.

Röleler mekanik şekilde çalıştığından dolayı sıklıkla arıza yapabilirler. Rölelerin kontakları mekanik şekilde çalıştığı için defalarca kapanıp açıldıkları için zamanla mekanik olarak yorulur. Mekanik olarak yorulan kontaklarda elektrik atlamalarınden dolayı oksitlenme oluşmaktadır. Dolayısıyla oksitlenen kontaklar elektrik iletimini kaybedebilir.

Röleler bir nevi transistörler gibidir. Transistör gibi olmasının sebebi elektrik devrelerinin açılıp kapanmasında rol oynadığı içindir.

Günümüzde ortaya çıkan tristör ve triyaklardan sonra kullanım sıklığını kaybeden röleler yinede birçok alanda hâlen sıklıkla kullanılmaktadır. Rölenin tristör ve triyaklara göre avantajı olarak söyleyebileceğimiz tek bir şey vardır (bir bünyede bulunan anahtar kontaklarından içinde birden fazla bulundurabildiği için), bu ise birden fazla yükün aynı anda açabilmesini veya kapatabilmesini ayrıca gerektiği yerde aynı zamanda istenilen yükleri açıp istenilen yükleri kapatabilmesidir. Bu uygulama yapılırken ilişkili olduğu kısım rölenin kontaklarının dizaynıdır. Rölelerin dezavantajlarını avantajlarından fazladır. Rölelerin mekanik çalışma mekanizmasından dolayı arıza durumu fazladır.

Röleler iki tür olarak normalde açık ve normalde kapalı olarak üretilirler. Bir rölede bobin, kontak, giriş ve çıkış uçları bulunur.

Mıknatısiyet oluşturan bobinleri çalışabildikleri voltajlara göre üretilmektedir. Üretildikleri voltaj değerleri ise; DC 5, 9, 12, 24, 36, 48 volt ve AC 220 Volttur. Otomasyon devrelerinde DC 24 V bobin değerine sahip röleler yoğun şekilde kullanılmaktadır.

 Gürçelik Akademi Kumanda Eğitimi alarak elemanların görevlerini ve devrelerin çalışmalarını öğrenebilisiniz

Gürçelik Akademi bir Gürçelik Grup firmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir