Controller çeşitli PLC Programlama Teknikleri ile çalışmaktadır.
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

PLC Programlama Teknikleri Nelerdir?

PLC Programlama Teknikleri Nelerdir?

PLC Programlama Teknikleri

Teknoloji her geçen gün hayatımıza yenilikler katmaya devam etmektedir. Her bir yenilik hayatımızın bir bölümünde kolaylık meydana getirmektedir. PLC teknolojinin endüstriyel sektöre kazandırdığı bir yeniliktir. İlk olarak 1960 yılında Richard Morley tarafından tanıtılmış olan Programmable Logic Controller çeşitli PLC Programlama Teknikleri ile çalışmaktadır.

Programlanabilir lojik kontrol cihazı yani PLC’yi birçok firma farklı yapı ve özelliklerde üretmektedir. Farklı programlama tekniklerine sahip olsa da genel anlamda PLC cihazlarının çalışma mantığı aynıdır. PLC üretimi yapan firmalar arasından Siemens, Omron ve Mitsubishi öne çıkmaktadır. Her firma ürettiği PLC’ye uygun yazılım üretmektedir.

Günümüz itibariyle teknolojinin de gelişmiş olmasının doğal sonucu olarak PLC programlamanın sürekli güncellendiğini söylemek de mümkün olmaktadır. Böylece PLC programlama teknikleri de sürekli olarak güncellenmektedir. Bu da söz konusu alanda hizmet sunan firmaların; kendilerini sürekli olarak güncellemeleri gerektiğini ortaya koymaktadır.

PLC Programlama Teknikleri Mantığı

Cihazları ve yazılımları farklı firmalar tarafından üretilmesine rağmen PLC programlama teknikleri mantık olarak birbirine çok yakındır. Programlanabilir mantık denetleyicisi anlamına da gelen PLC’nin programlama tekniğinin mantığını anlayabilmek için öncelikle iç yapısına hakim olmak gerekir. PLC cihazının içinde CPU adı verilen işlemci bulunur.

İşlemcinin yanında cihaz hafıza ve giriş çıkış ara birimlerinden oluşur. Aslında PLC bir nevi endüstriyel bilgisayar olarak tanımlanabilir. PLC cihazını kontrol edebilmek için programlama yapılmalıdır. Programlama kısmından cihaza giriş sinyalleri ve kontrol durumları gönderilir. Böylece çıkış sinyalleri çıkış elemanlarına yönlendirilir. Ve işlem gerçekleşir.

PLC Programlama Tekniği Dilleri

PLC, röleli kontrol sistemlerinde meydana gelen olumsuzlukları gidermek için geliştirilmiştir. Zaman içerisinde özelliklerinde gelişme ve değişmeler yapılmış ve bugünkü halini almıştır. PLC endüstriyel çalışmalarda hareket ve süreç denetimi, veri yönetimi, ardışık kontrol gibi işlemleri gerçekleştirmektedir.

PLC’nin belleği kaydedilmiş program tarafından okunur. İşlemci tarafından okunur. Programda sorun olmadığı müddetçe işlemci programı çalıştırmaya devam eder. Temel Seviye PLC Otomosyon KursuPLC programlama teknikleri sayesinde bir sonraki adımda ne gerekiyorsa cihaz onu yapar. Böylece her bir adım sorunsuz olarak işler. Firmamız Ladder Diyagramı, Fonksiyon Blok Diyagram ve Statement List dillerinin kullanıldığı plc’leri sunmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir