PLC programlama nasıl yapılır sorusu gelmektedir.
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

  PLC Programlama Nelerden Oluşur?

  PLC Programlama Nelerden Oluşur?

PLC programlama nasıl yapılır

PLC programlama kumanda sistemleri yerine geliştirilmiştir. Giriş ve çıkış olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ani temaslı buton, sınır anahtarı, sensör, yakınlık anahtarı ve dijital anahtardan oluşmaktadır. Çıkış bölümünde motor, selenoid valf, sinyal lambası, röle ve kondaktörden oluşmaktadır. Bunların hepsinin bir araya gelmesi sonucunda PLC meydana gelmektedir. Her bir bölümün ayrı ayrı önemi bulunmaktadır. PLC sistemlerin çok geniş bir kullanım alanları bulunmaktadır. Bu seferde akla PLC programlama nasıl yapılır sorusu gelmektedir. Çok fazla üstünlüğü bulunan bu sistemlerin kullanımı da çok zor değildir. Belli bir döngü içinde çalışmaktadır. PLC programlama konusu; son zamanlarda en çok gündemde olan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

  PLC Programlama Nasıl Yapılır?

PLC programlama nasıl yapılır sorusunun cevabı beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde bulunan ekipmanlar üzerinden sisteme gerilim verilmektedir. Gerilim cihazın kapasitesi, yapılacak ürünün özelliklerine göre değişmektedir. Bu bölüm sinyal girişidir. Sinyalin giriş yapması ile programlama başlamaktadır. Giriş bilgisi girildikten sonra giriş görüntü belleğine geçmektedir. İkinci bölüm olan belleğe geçişten merkezi işlem belleğine gönderilir. Burası programlayıcı birimdir.

CPU yani merkezi işlem birimi, program belleği ve kontrol birimi burada bulunmaktadır. Bu bölümden elde edilen görüntü çıkış görüntü belleğine iletilmektedir. Çıkış bölümünde sinyal oluşur. Çıkış sinyalleri aynı zamanda tekrar girişe yönlendirilebilir. Böylece PCL programlamanın en önemli aşamalarından birisi de tamamlanmış olur.

PLC Programlama Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

PLC programlama nasıl yapılır sorusunun yanıtını verdikten sonra dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedelim. Kullandığınız programlama sisteminin özellikleri iyi bilinmelidir. Modüler yapılı sistemlerde güç kaynağı, CPU, haberleşme modülü, işaret modülleri ve askıdan oluşmaktadır. Güç kaynağının en yüksek değerleri bilinmelidir. Sinyal giriş ve çıkışlarının nasıl olduğu, verilen takip edilmesi çok önemlidir.

PLC sistemler hakkında ihtiyacınız olan her noktada sizlere hizmet sunmaktayız. Bu tür sistemleri sizler ile buluşturuyoruz. PLC programlama profesyonel bir alan olduğu için bu hizmetin sunulabilmesi için de profesyonel bir hizmet almak şarttır. Bu kapsamda firmamız PLC konusundaki tecrübesini ve birikimini yansıttığı hizmetlerini sürekli olarak genişletmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir