PLC programlama kontrol içeriğini cihaza yüklemek için kullanılır
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

PLC Programlama Nedir?

PLC Programlama Nedir?

PLC programlama

Açılımı Programmable Logic Controller olan PLC’nin Türkçe karşılığı Programlanabilir Mantık Denetleyicisi’dir. Birçok alanda kullanılan bir nevi endüstriyel dijital bilgisayar olduğu söylenebilir. Bilgisayar gibi işlev gördüğünden bir yazılıma, programa ihtiyacı olacaktır. PLC programlama kontrol içeriğini cihaza yüklemek için kullanılır. Otomasyon sistemi olarak fabrikaların makine kontrol sistemlerinde,  aydınlatma ve assembler gibi alanlarda PLC sıklıkla tercih edilmektedir.

Çok az yer kaplaya PLC çok az arıza çıkarır. Çevrenin olumsuzluklarından çok az etkilenir. Kablo gibi malzeme kullanımı çok azdır. Oluşan hatalar çok daha kolay bulunur. Kontrol alanında çok daha fazla emniyetlidir. Bütün bu özellikleri cihaza program yüklemektedir. Günümüzün ileri teknolojik üretim sistemlerinin daha nitelikli bir şekilde hizmet sunması noktasında PCL sistemlerinin oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

Merdiven Diyagramla PLC Programlama

Kontrol içeriğini cihaza yüklemek için çeşitli PLC programlama tekniği kullanılır. Yükleme için programlama konsolu veya özel dijital bilgisayar kullanılabilir. Devre sembolleri kullanılarak yapılabildiği gibi direkt öğretici dil kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Merdiven diyagramı ile programlama yapabilmek için semboller kullanılır. Röleli kontrolü iyi bilenler için merdiven diyagramı kullanmak daha basit olacaktır. Çünkü komutların kullanımını öğrenmek zorunludur.

Ardışık diyagram ile merdiven diyagramda kullanılan sembollerde bazı farklılıklar vardır. Merdiven diyagramı için işlemlerin sırası çok önemlidir. Sırası kadar kullanılacak yönteme dikkat edilmelidir. PLC programlamada kullanılan merdiven diyagramını açıklamak için özel öğretici dil kullanılmaktadır.

SFC ile PLC Programlama

SFC’nin açılımı Sequential Function Chart’tır. Türkçe karşılığı ise Sıralı Fonksiyon Grafiği’dir. Durum geçiş grafiği anlamına da gelmektedir. Bir programlama metodu olan SFC ile devamlı gelişen ve değişen işlemler için kullanılır. Ardaşık kontrol veya lojik kontrol devreleri 15 SFC ile tasarlanır. Karmaşık programlama teknikleri kullanılmadan tamamen geleneksel yöntemlerle tasarım gerçekleştirilir.

SFV sitemi IEC standartları bakımından kolay programlanabilmesinden dolayı önemlidir. PLC programlama metotları arasında en basiti olduğu söylenebilir. SFC sistemi hızlı gelişmeye uygun bir sistemdir. Firmamız programlama için iki metodu da kullanmaktadır. Firmamız sizleri en güncel ve en modern PLC sistemleriyle tanıştırmak hususunda hassas bir çalışma sistemine sahiptir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir