PLC Nedir? - Gürçelik Akademi
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

PLC Nedir?

PLC Nedir?

PLC NEDİR?

Programlanabilir mantık kontrolcüsü olan PLC (Programlanabilir Logic Controller) gerçek hayatta hiçbir soruna bağlı olmadan üretilen, çok amaçlı kumanda ve kontrolün temel elemanlarındandır.
Endüstriyel otomasyon teknolojilerinin temel olan kumanda ve kontrolün çözümlerinde; lojik işlemleri, hafıza fonksiyonları, zaman ve sayıcı gibi temel elemanları ihtiyaç duyulmaktadır. Bu saymış olduğumuz temel elemanlar PLC’leri üreten firmalar tarafından PLC ile hazır bir şekilde piyasaya sunulmuş durumdadır. PLC sayesinde basit programlama ile bütün problemlere çözüm üretilmekle beraber lojik işlemleri, hafıza işlevleri, zaman ve sayıcı gibi temel elemanları problemin çözümünde bir arada kullanıp çözüme ulaşılmaktadır.

PLC’LERİN ÖZELLİKLERİ

Herhangi bir proses sisteminde kumanda devresinin hangi metot (PLC, Röle veya kontaktör, lojik devreler, vb.) ile yapılmış olduğunun bir önemi yoktur. Sadece önemli olanlar çalışma ve sinyal (Silindir, motor, sensör, vb.) elemanlarıdır. Çalışma ve sinyal elemanları hiçbir sistemde değişmez.
Fakat, PLC ile yapılan çözümlerin hepsi haliyle yazlım ile yapıldığından; çözümün yapılan devrenin tasarımı daha kolay yapılmaktadır.
Klasik çözüme göre daha güvenilirdir.
Çözümde PLC kullanıldığı için kumanda panosu daha ufak olur ve daha az yer kaplar.
Klasik endüstriyel otomasyon çözümlerine göre daha az arza yaparlar.
PLC ile yapılan çözümler prosese eklenen yeni bir uygulamaya daha çabuk uyum sağlarlar.
Kötü çevre şartlarından PLC’ler çok etkilenmezler.
Problemin çözümü yazılım ile yapıldığından daha az kablo bağlantısı ile kolay çözüme ulaşılır.
PLC ile gelen hazır program blokları kullanma imkânı vardır.
PLC ile yapılan çözüm sayesinde girişlerin ve çıkışların hali hazırdaki durumları izlenebilmektedir.

PLC’NİN RÖLELİ SİSTEMLERDEN FARKI!

Röle (Otomatik kumanda) ve lojik kumanda ile yapılmış olan çözümler “REAL TIME” yani gerçek zamanlı çalışırlar. Real time çalışmanın temel prensibi de PLC’nin girişindeki değişiklikler anında çıkışa aktarılır. Çıkışa aktarılma hızı elektromekanik hızda çıkışa yansımaktadır. Bu çıkışa aktarılma işlemi paralel sinyal işleme denir.
PLC’de yazılan programdaki komutların tamamı zamana bağlı olarak çalışır. Zamana bağlı olarak çalışması girişte yapılan bir değişikliğin çıkışa anında yansıtılamadığı anlamına gelir. Bu şekilde yapılan sinyal işleme metodu seri sinyal işleme olarak adlandırılmaktadır.

SERİ SİNYAL İŞLEME

Seri sinyal işleme metodu PLC için dezavantajlı olan bir metottur.
Seri sinyal işleme metodu ile mekanik sistemler kumanda edilirse çok fazla verim alınmamakla beraber çok fazla bir anlam ifade etmemektedir. Çünkü PLC’lerin çalışma hızı ile mekanik sistemlerin çalışma hızı eşit değildir. PLC’lerin çalışma hızı mekanik sistemlerin tepki süresinden hızlı olduğundan dolayı seri sinyal işleme metodu ile mekanik sistemlerin kumanda edilmesi bir nebzede olsa dezavantajlıdır.
Günümüzde mikroişlemciler 3.3 V ile 5 V arasında çalışmaktadır. Ancak PLC 24 V ile çalışmaktadır. LADDER, STL ve FBD gibi programlama dilleri mevcuttur.