PLC deney seti yapımı uygulama çalışmasında kullanılması
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

PLC Deney Seti Yapımı

PLC Deney Seti Yapımı

PLC deney seti yapımı

Programlanabilir Lojik Kontrol cihazının çalışma sistemine dair bilgiler ışığında PLC deney seti yapımı uygulama çalışmasında kullanılması için hazırlanmıştır. Deney setinde işlemci, güç kaynağı ve analog modül bulunur. PLC girişlerinde iki yönlü anahtarlar vardır. Anahtarların iki tanesi de stop ve start butonuna bağlıdır.

İki anahtarla PLC cihazına doğrudan input verilir. Verilen input ile bilgisayarda gerçekleştirilen PLC programı test edilir. Anahtarlara sensör gibi giriş elemanları bağlanabilir. Giriş elemanları bağlandığında gerçek zamanlı olarak sistemi test edebilme imkanı elde edilmektedir. NO ve NC kontakları ile COM uçları klemenslerle çıkarılmasıyla çeşitli yüklerin kolaylıkla sisteme bağlanması amaçlanmıştır.

PLC Deney Seti Yapımı ve Kullanımı

Röleler üzerine LED ışığı monte edilen PLC deney seti yapımı sırasında hangi çıkışın aktif olduğu üstten bakıldığında görülmektedir. Programmable Logic Controller kısaca PLC ilk olarak 1960 yılında Richard Morley tarafından sektöre tanıtılmıştır. Programlanabilir lojik kontrol cihazı olarak Türkçeye çevrilen sistem gelişmiş teknolojisi sayesinde karmaşık kumanda problemlerinin çözümünde kolaylıklar sunmaktadır.

Fabrika otomasyonlarında ve makine panolarında kumanda sistemi kullanılmaktadır. Kumanda sisteminde meydana gelen arızalar PLC sayesinde kolaylıkla çözüme kavuşur. PLC sistemi otomatik çalışması istenen alanlarda tercih edilir. Böylece insan iş gücü ve hata oranı en az seviyeye indirilmiş olur.

 PLC deney seti yapımı

PLC Deney Setlerinin Yapımı ve Bölümleri

Kaliteli ürün üretimi yapılmasında PLC büyük önem kazanmıştır. Çünkü hata payını minimuma indirmiştir. PLC 4 ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar:

  • Merkezi işlemci yani CPU (giriş modülüne gelen sinyalleri değerlendirerek çıkış modülüne aktaran birim)
  • Sadece okunabilir bellek olan Rom, rastgele erişebilir bellek olan Ram vb Bellek
  • Analog veya Dijital İnput yani Giriş bölümleri
  • Analog veya dijital output yani Çıkış bölümleri

Sistem ve cihaz hakkında bilgileri öğrenmeyi ve bir fiil kullanmayı kolaylaştıran PLC deney seti yapımı uzman eğitimcilerimizin gözetiminde gerçekleştirilmektedir. Deney seti yapımı konusunda iddialı olan firmamız; sorunsuz çalışan deney setlerini sizlerle buluşturmaktadır. Bu kapsamda en kaliteli ve işlevsel deney setlerinin adresi konumunda yer alan firmamız; profesyonel bir hizmeti sizlerle buluşturmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir