PLC deney seti üzerinde uygulamalı eğitimler de verilmektedir.
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

PLC Deney Seti Nedir?

PLC Deney Seti Nedir?

PLC deney seti

Deney seti literatürde eğitim seti olarak da kullanılmaktadır. Endüstrinin bir çok dalında PLC sistemleri kullanılmaktadır. Ticarette rekabetin üst seviyede olmasından kaynaklı olarak PLC kullanımı yaygınlaşmıştır. Bundan dolayı sektörde çalışanlar veya öğrenciler PLC eğitimleri veren kurslara gitmektedir. Kurslarda teorik bilgin yanında PLC deney seti üzerinde uygulamalı eğitimler de verilmektedir.

Eğitimler genel anlamda temel seviye plc eğitimi ve ileri seviye plc eğitimi olarak ikiye ayrılır. Temel seviye eğitime isteyen ve elektronik alanına ilgi ve merakı olan herkes katılabilir. İleri seviyeye ise temel eğitimi almış ve genel bilgilere sahip olanlar katılabilir. Verilen eğitimlerdeki uygulamalar atölyelerde deney setleri ile yapılmaktadır.

PLC Deney Setlerinin Çeşitleri

Kumanda ve otomasyon sistemlerinde PLC kullanımı nerdeyse mecburiyet halini aldı. PLC cihazının sisteminden kaynaklı olarak içine programlanan yazılım yüklenebilmektedir. Programlama sayesinde verilen komutlar istenilen şekilde ve işe odaklı olarak çok hızlı bir şekilde çalışır. Farklı firma ve markalar tarafından üretilmesine rağmen PLC cihazlarının genel çalışma sistemi birbirine benzer.

 PLC deney seti

Birbirlerine benzemesine rağmen eğitimlerde kullanılan PLC deney seti çeşitleri vardır. Çeşitleri şunlardır:

  • Mini PLC deney setleri
  • Konveyör bantlı PLC deney setleri
  • Robotik kollu PLC deney setleri
  • Step motorlu robotik kollu PLC deney setleri
  • Modüler PLC deney setleri

PLC Deney Setlerinin Bölümleri

Mikroişlem tabanlı bir cihaz olan PLC’yi daha rahat tanıyabilmek ve daha kolay kullanabilmek için deney setleri vardır. Deney setleri PLC örnek alarak hazırlanmıştır. PLC gene anlamda 4 bölümden oluşur. Merkezi İşlem Ünitesi, Bellek Ünitesi, Giriş Ünitesi ve Çıkış ünitesidir. Merkez işlem ünitesi PLC’nin çalışmasını düzenler. Zamanlama ve sayma gibi görevleri üstlenir.

Bellek ünitesi içindeki verileri merkez işlem ünitesine gönderir. Analog işaretleri PLC’nin anlayacağı lojik gerilim seviyesine dönüştürür. Kumanda elemanlarını sürmeye uygun elektriksel işaretlere dönüştüren ünite çıkıştır. PLC deney seti kurumumuz tarafından kursiyerlerin pratik yapmaları için sağlanmaktadır. Böylece PLC konusunda deneyimlerini arttırma olanakları bulabilen kursiyerlerimizin derslerde başarılı olabilmeleri de mümkün olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir