Endüstriyel sektörde çok fazla kullanıla PLC nedir?
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

PCL Nedir Nerelerde Kullanılır?

PCL Nedir Nerelerde Kullanılır?

PLC nedir

Programlanabilir Lojik Kontrol Cihazı olarak çevrilen terimin İngilizcesi Programmable Logic Controller’dir. Programmable Logic Controller ifadesinin baş harflerinden kısa PLC üretilerek kullanılmaktadır. Endüstriyel sektörde çok fazla kullanılan PLC nedir Nerelerde Kullanılır? Eski otomasyon sistemlerinde proses kontrolleri kumanda ile yapılırdı. Kumanda mantığının yerini artık PLC cihazları aldı.

Piyasada çok sayıda PLC üreten firma var. En fazla bilinen PLC üretici firmaları Schinder, Siemens, Omron ve Allen Breadly’dir. Farklı firmalar tarafından üretilse de PLC cihazlarının çalışma mantığı genellikle aynıdır. Çok karmaşık ve zor otomatik kumanda sistemlerindeki problemlerin çözümünde PLC sistemi çok büyük kolaylıklar sağlar.

PLC’nin Kullanım Alanları Nerelerdir?

PLC birçok alanda kullanılmaktadır. PLC nedir? Sorusunun ardından genellikle kullanım alanları nerelerdir sorusu gelir. Genel kullanım ve uygulama alanları;

 • Röleli sistemlere yakın olduğundan asansör ve paketleme sistemlerinde kullanılan sıra kontrol
 • Kumaş, film, katezyen robotları, kauçuk ve tekstil üretimindeki hareket kontrolü
 • Plastik enjeksiyon makineleri ve ısıtma fırınları gibi denetim yeteneği gerektiren sistemler süreç denetimi
 • Kağıt, metal ve yiyecek işleme, büyük malzeme işleme sistemlerinde ve birçok prosesde veri yönetimi ve veri toplayıcı olarak kullanılır.

PLC nedir

PLC Sisteminin Avantajları Nelerdir?

PLC sistemi içerisinde kumanda elemanları vardır. Her bir kumanda elemanları ayrı ayrı adresle ifade edilir. Cihaza verilen komutla birlikte lamba, elektrik motoru, röle, selenoid valf ve kontaktör kontrol edilebilir. PLC ile matematiksel işlemler de yapmak mümkündür. Cihazın ve sisteminin dili klasik kumanda devrelerine uyum sağlayacak şekildedir. PLC işlemlerini gerçekleştirebilmek için klasik kumanda devrelerini bilmek yeterlidir.

Giriş ve çıkış bölümlerine farklı elemanlar bağlanan PLC nedir? kadar özellikleri sunduğu avantajları tercih nedeni olmaktadır:

 • Kolay programlanır
 • Güvenlidir
 • Daha az yer tutar
 • Daha az arıza yapar
 • Daha az kablo bağlantısı vardır
 • Çevrenin olumsuzluklarından etkilenmez
 • Hata bulmak kolaydır

PLC her şeyden öte bir ileri teknoloji ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı iş yerlerinin otomasyon sistemine geçiş sürecinde etkili bir PLC sistemine sahip olmaları önem kazanmaktadır.

Farklı marka ve modelleri bulunan PLC’ler de kullanıcıların ihtiyaçları modelleri belirlemektedir. Siemens, Allen Bradleyi Mitsubishi, Omron, Delta gibi pek çok marka ürün sunmaktadır. PLC’ler ek modülleri ile iş yapma kabiliyetleri arttırılabilir olması, modüler yapıları ile fiyat performans ürünleri olması olumlu özelliklerindendir.

Grüçelik Akademi PLC Eğitimlerini, Eğitimlerimiz başlığı altında inceleyebilirsiniz.

Gürçelik Akadmemi bir Gürçelik Grup firmasıdır.

# PCL Nedir Nerelerde Kullanılır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir