Endüktif Sensörler - Proximity Sensors - Gürçelik Akademi
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

Endüktif Sensörler

Endüktif Sensörler

proximity-sensors

Endüktif sensörler, yakınlık sensörü veya proximity sensörler olarak da isimlendirilir. Sensör, algılanacak ürüne temas etmeksizin yaklaşan tüm metal ürünleri algılayabilir.

Endüktif Sensörlerin Çalışması

Sinyal devresindeki bobin tarafından yüksek frekanslı bir manyetik alan üretir. Metal ürün, sensörün oluşturduğu manyetik alana yaklaştığında, elektromanyetik indüksiyon nedeniyle ürün üzerinde indüksiyon akımı oluşur. Ürün sensöre ne kadar yakınsa, akımın miktarı da artar.   Bu durumda sinyal devresi daha fazla akım çeker. Akımdaki bu değişimden dolayı parça algılanmış olur ve sensör puls ucundan sinyal verir.

Demir olmayan metaller, yüksek frekanslı salınım tipi sensörün algılama grubundadır. Demir olmayan metal ürünler, endüksiyon akımının neden olduğu enerji kaybının salınım frekansının değişimini etkilediği bir salınım devresi içerir. Alüminyum veya bakır gibi demir olmayan metaller sensöre yaklaştığında, salınım frekansı artar. Öte yandan, demir bir ürün sensöre yaklaştığında salınım frekansı azalır. Sinyal frekansı, referans frekanstan daha yüksek olduğunda, sensör bir algılama sinyali verir.

Endüktif Sensörler Seçim Kriterleri

Kare ve silindirik tipte üretilirler. Endüktif sensör algılama mesafesi 1mm ile 50mm arasında değişmektedir. Çapları M5, M8, M12, M18 ve M30 dur. Sensör çapı büyüdükçe algılama mesafesi ve fiyatı artmaktadır. Alanın sınırlı olduğu uygulamalarda küçük boyutlu sensörler kullanılırken, daha uzak mesafeden algılama istenirse daha büyük çaplı ve boyutlu sensörler kullanılır. M5 çaplı bir endüktif sensör 1-2 mm algılama mesafesine sahipken, M30 çaplı bir endüktif sensör 15-20 mm  mesafedeki ürün algılayabilir.

Endüktif Sensörün Kısımları

Endüktif sensör üç kısımdan oluşur. Sinyal Devresi, Genlik Ölçüm Katı, Çıkış Katı.

  1. Sinyal Devresi: Sabit bir frekans üreten bobindir. Sinyal sayesinde manyetik alan oluşur. Metal ürün algılandığında manyetik alanın değeri değişir.
  2. Genlik Ölçüm Katı: Sinyal devresinden gelen sinyal genliğini değerini okuyan ve farklı bir sinyal oluştuğunda sinyal boyutu arttırılarak çıkış gönderen kattır.  kontrol eden bu bölüm, bir farklılık gördüğünde bu sinyal boyutunu biraz daha artırıp çıkış devresine gönderen bölümdür.
  3. Çıkış Devresi: Genlik Ölçüm Katından gelen yükseltilmiş sinyali algılandıktan sonra çıkışındaki transistör anahtarlanır. İletime geçen transistör çıkışı, sensörün çıkışıdır. Sensör çıkışından 24V sinyal okunur

Omron Endüktif Sensör Fiyatları

Aşağıdaki tabloda Omron Endüktif Sensörlerin fiyatlarından örnekler verilmiştir. Fiyatlar 14.03.2020 tarihinde Kartal Otomasyon web sitesinden alınmış olup, fiyat değişimine karşı günün dolar kurunuda belirtiyoruz. (1$=6,33 TL)

S.NORESİMSENSÖR TİPİSENSÖR FİYATI
1Endüktif Sensör 11 E2B-M12KS04-WP-B1-2M M12 PNP/NO 2M Kablolu56 TL
2Endüktif Sensör 14 E2B-S08KS02-WP-B1-2M M8 PNP/NO 2M Kablolu66 TL
3Endüktif Sensör 13 E2B-M30KS15-WP-B1-2M M30 PNP/NO 2M Kablolu110 TL
4Endüktif Sensör 12 E2A-M12KN08-M1-C1 M12 8mm NPN NO 12-24VDC M12 Konnektörlü133 TL
5 Endüktif-Sensör-10 E3FA-RP11-2M 4m Reflektörlü PNP 2mt Kablolu Fotosel230 TL
6Endüktif Sensör 15 E3FA-LP12-2M 20cm Arka Plan Bastırmalı PNP 2mt Kablolu Fotosel255 TL

Sinyal lambasını uygulayarak öğrenmek için Gürçelik Akademi Kumanda Eğitimi alabilirsiniz

Gürçelik Akademi bir Gürçelik Grup firmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir