Elektrik Anahtarları ve Switchler - Gürçelik Akademi
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

Elektrik Anahtarları ve Switchler

Elektrik Anahtarları ve Switchler

Basit anahtarlar_PLC Kursu

Elektrik anahtarlarının iki görevi vardır. Bunları sıralayacak olursak; Elektrik devrelerinde dolaşan akımı keserek iletim durumunu bozmak, Akımın yönünü değiştirmek gibi durumlarda ise tercih edilen elemandır, bir iletkenden başka iletkene yönlendirmek yapmak akımın yönünü değiştirmek için kullanılır. Makalemizde otomatik kumanda devrelerinde kullanılan elektrik anahtarları ve switchler konusunu inceleyeceğiz.

1. Basit Anahtarlar

Yüksek akım değeri çekmeyen devrelerde kullanılır. Kalıcı tipte olanların yanısıra ani temaslı olanları da mevcuttur. Küçük ev aletleri, elektronik cihazların açma kapamalarında karşımıza sıkça çıkmaktadır. Saç kurutma makinesi, mikserleri blendırlar, ısıtıcılar, fırınlar, DVD Player, uydu alıcıları gibi.

2. Toggle Anahtarlar

Elle itme ve çekme şekliden açma kapama yaparlar. Ani temaslı, kalıcı ve hem ani temaslı hemde kalıcı özelliğe sahip toggle anahtarlar mevcuttur. Galeride farklı marka ve modellerde toggle anahtarlar görülmektedir.

3. Sınır Anahtarları (Limit Switches)

Bir hareketin sonlanması veya bir hareketin meydana geldiği bilgisini üreten anahtarlardır. Pano dışında ve hareketin meydana geldiği alana monte edilir. Otomatik kapının açılması ve kapanmasında, asansörün kata geldi bilgisinde, asansör kapısının kapalı olduğu bilgisi, turnikeden bir kişi geçti bilgisi, bant üzerinde ürün var bilgisi, CNC tezgahın kapağınınn kapandı bilgisi, CNC tezgahta her eksende 2 adet olamak üzere toplam 6 adet sınır switch’i, kullanılmaktadır.

Ancak yarı iletken teknolojisinin ucuzlaması ile sınır anahtarları yerine sensörler tercih edilemeye başlamıştır. Mekanik harekete bağlı olarak çalışan switchlerin ömrü yarı iletken teknolojisi ile çalışan sensörlere oranla kısadır. Ayrıca switchler ortam koşullarından fazlası ile etkilenirler. Switcler kısa mesafelerde kullanılabilirken, sensörler kontrol edilecek hareketin mesafesine göre çözümler sunmaktadır.

Buton uygulaması yapabilmek için Gürçelik Akademi Kumanda Eğitimi alabilirsiniz

Gürçelik Akademi bir Gürçelik Grup firmasıdır.

# Elektrik Anahtarları ve Switchler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir