Otomatik Kumanda Devrelerindeki Butonlar - Gürçelik Akademi
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

Butonlar

Butonlar

Buton_PLC Kursu

Butonlar, endüstriyel ve ticari mekanik veya elektronik işlemleri çalıştıran veya durduran elemanlardır. Süreç kontrolü yapar. 

1.2. Butonların Yapısı

Butonun işlevine göre içerisinde bulundurduğu parçaları vardır, basma işlevi gören yapısı vardır, içerisinde bulundurduğu yay basma işlevini gerçekleştirir, iletimi sağlayan ise kontaklar bulunmaktadır. Konumları açısından iki gruba ayrılır. Ani temaslı butonlara basıldığında kontağı konum değiştirir ve butondan el çekildiğinde yay kuvveti ile tekrar ilk başlatma konumuna döner. Tırnaklı butonlar ise basıldığında konum değiştirir ve el çekilse dahi değiştirilmiş konumunu korur. Butonu ilk haline getirmek için tekrar butona basılması gerekir.

1.3. Butonların Sınıflandırılması

1.3.1. Bir Yollu Butonlar

Kontak yapılarına göre iki tür buton bulunmaktadır. Bunlar “Start” ve “Stop” butonlarıdır. Görünüş olarak aynı olup, kontak yapıları farklıdır. Start ve stop butonlarının birbirinden kolaylıkla ayrılması için renkler kullanılır.

Start (çalıştırma) butonu: Start butonlarında bulunan normalde açık kontak ile işlem gerçekleştirilir. Basılan butonda kontaklardan açık olan iletime geçerek devreyi tamamlamayı sağlar. Butona uygulanan baskı bırakıldığında ise açık kontak haline ilk haline döner iletim bozulur. Start butonları genellikle yeşil renktedir. Ancak bir devrede birden fazla başlatma butonu kullanılması gerekirse, yeşil rengin dışında sarı, mavi, turuncu, siyah gibi kırmızı hariç renkler kullanılabilir.

Buton_PLC Kursu
Start (Başlatma) Butonu

Stop (duraklatma) butonu: Stop botununda normalde kapalı kontak bulunmaktadır. Basılan butonda normalde kapalı kontağın iletimi kesilir, devrenin tamamlanması bozulmuş olur ve devre iletimi sağlanmaz. Butondan kaldırılan baskı sonucunda kontak ilk haline döner iletim sağlanır. Stop butonları her zaman kırmızı renklidir.

Stop (Durdurma) Butonu

1.3.2. İki Yollu Butonlar 

Bu tür butonlarda ise 2 adet kontak bulunmakta olup bunlar ise ; normalde açık, kapalı kontaklarıdır. Bu tür butonlar start ve stop işlemini tek bir buton ile sağlamamıza yarar.  Butonlara uygulanan baskı ile normalde açık kontağımız kapanıp, diğer kapalı kontağımız açılır, butona uygulanan baskı bırakılsa dahi buton takılı kalmaktadır. İkinci bir baskı gelirse buton ilk haline dönmektedir. Çift yollu olan bu butonlara jog buton adı verilmektedir.

Çift Yollu (Jog) Butonu

Kumanda uygulaması için Gürçelik Akademi Kumanda Eğitimi alabilirsiniz

Gürçelik Akademi bir Gürçelik Grup firmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir