Sayıcılar (Counters) – Gürçelik Akademi
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

Sayıcılar (Counters)

Sayıcılar (Counters)

S7-1200 PLC SAYICI-COUNTERS

S7-1200 PLC’lerde Sayıcılar (Counters) konusunu açıklayacağız. 1. videomuzda sayıcıların tanıtımı ve 2 videomuzda sayıcı uygulamasını inceleyebilirsiniz.

Sayıcılar (Counters) Tanıtım Videosu
Sayıcı Uygulamaları
Menüden Sayıcı Seçimi

Gelen sinyale bağlı olarak istenilen değere ulaşılınca sinyal üreten elemanlardır. S7-1200 PLC’lerde 3 farklı sayıcı tipi vardır. “Yukarı sayıcı” (CTU), “Aşağı sayıcı” (CTD) ve bu ikisinin birleşimi olan Aşağı-Yukarı sayıcı” (CTUD).  Veri tipi olarak  “tam sayı” kullanılmaktadır.

Yukarı Sayıcı (CTU – Counter Up)

Yukarı Sayıcı Durum Diyagramı

Sensörden “CU” girişine her sinyal geldiğinde sayıcı değer 1 artar. Sayıcı değerinin tekrar artması için sinyalin kesilip tekrar gelmesi gerekmektedir. Sayıcı değeri PV kısmına yazılan değere ulaştığında sayıcı çıkış verir. Sayıcı değeri “Monitoring on/of”  on iken sayıcının üst tarafından izlenebilir. Reset girişine sinyal uygulandığında sayıcı değeri sıfırlanır. Sayıcı değeri CV kısmına yazılacak bir adres ile de takip edilebilir.

Yukarı Sayıcı Programı

Aşağı Sayıcı (CTD – Counter Down)

Aşağı Sayıcı Durum Diyagramı

Öncelikle “LD” kısmından sinyal verilerek sayıcı “PV” değerine yüklenir. Sensörden “CD” girişine her sinyal geldiğinde sayıcı değer 1 azalır. Sayıcı değerinin tekrar azalması için sinyalin kesilip tekrar gelmesi gerekmektedir. Sayıcı değeri 0 değerine ulaştığında sayıcı çıkış verir. Sayıcı değeri “Monitoring on/of”  on iken sayıcının üst tarafından izlenebilir. Sayıcı değeri CV kısmına yazılacak bir adres ile de takip edilebilir.

Aşağı Sayıcı Programı

Yukarı Aşağı Sayıcı (CTUD – Counter Up-Down)

Bir sisteme gelen ürün ve sistemden çıkan ürünlerin farkını alır. Mesela bir otoparka giren araçlar ve çıkan araçlar sayılacak olursa, içeride kalan araçları tespit edebiliriz.

Yukarı Aşağı Sayıcı Durum Diyagramı

“CU” kısmına her sinyal geldiğinde sayıcı 1 artar. “CD” kısmına her sinyal geldiğinde ise sayıcı 1 azalır.

Reset girişine sinyal uygulandığında sayıcı değeri sıfırlanır. “LD” kısmından sinyal verilir ise sayıcı “PV” değerine yüklenir. Sayıcı değeri; PV değerine eşit olursa “QU”, “0” değerine eşit olursa ise “QD” çıkış verir.

Yukarı Aşağı Sayıcı Programı

Gürçelik Akademi S7-1200 veya S7-1500 eğitimlerini alarak Tia Portal yazılımını ayrıntılı şekilde öğrenebilisiniz

Gürçelik Akademi bir Gürçelik Grup firmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir