Clock Memory Bit İşlemleri – Gürçelik Akademi
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

Clock Memory Bit İşlemleri

Clock Memory Bit İşlemleri

CLOCK MEMORY BİT İŞLEMLERİ

S7-1200 PLC’lerde Clock Memory Bit İşlemleri videomuzda, pals üretmek için kullandığımız Clock bitlerinin aktif edilmesi ve örnek uygulamaları anlatılmaktadır.

Clock Memory Bit İşlemleri Videosu

S7-1200 PLC’de istediğimiz herhangi bir byte’ın bitlerine puls üretme görevi yüklenebilir. Zaman röleleri kullanılarak elde edilebilecek kısa süreler için Tia Portal yazılımında çok daha pratik bir çözüm olarak Clock Memory Bit adreslerinin kullanımı mümkündür. Üretilen 8 farklı puls’in frekans aralığı 0,5 Hz ile 10 Hz arasında değişmektedir.

Öncelikle cihazımızın donanım yapısına ulaşmalıyız (1-2). Cihaz seçildiğinde (3), alt tarafta açılan cihaz özelliklerinden (4) “General – System and clock memory”(5-6) seçilmelidir. Açılan pencerede hem “System Memory Bits” hemde “Clock Memory Puls” ayarının yapılmasından dolayı dikkat edilmeli ve “Clock Memory Bits” (7) seçilmelidir.  “Enable the use of clock memory byte” (8) seçilmeli ve hangi byte’ın puls üretmesi isteniyorsa “Address of clock memory byte (MBx) (9) alanına yazılmalıdır. Biz örneğimizde MB50’ye puls ürettireceğiz. Alana “50” yazılır ve puls üretecek byte’ın tanımlanması bitirilir. 50. Byte’ın hangi bitinin hangi frekansla çalıştığı listelenmiştir (10).

Clock Memory Bit İşlemleri İşlem Basamakları

Program yazarken kontağa adres eklemek istersek açılan tag listesinde, atanmış olna puls byte’ına ait bitler listelenir. İstenilen frekans değerine göre seçilir.

Bir kontağa Clock Memory Bit atanması

Tüm sinyal üreten bitlerin uygulamasını yapabileceğimiz bir program yazarız.

8 adet bit işlemi uygulaması

Clock bitleri bir makinenin çalışma durumunu, arıza durumunu, üretim sürecinin tamamlandığını bize bildirebilir.

ÖRNEK PROBLEM

Bir makine sürekli çalışırken bir lamba 1 s’lik periyotlarla yanıp sönsün. (1 saniye yanık, 1 saniye sönük) Gerekli programı yazınız.

Motor Çalışınca Lamba Yanacaktır

“I0.0 -Start” butonuna basıldığında “Q0.0 -Motor” çıkışı aktif olur. Starttan el çekilse dahi motor çalışmaya devam eder. Motor çalıştığında kendisine ait açık kontağı kapatır. Kontak kapandığında “M50.3-Clock_2Hz” kontağı ile beraber 1 saniyelik periyotlarla “Q0.1-Lamba” çalışır. Çalışma “I0.1-Stop” kontağı kapanıncaya kadar devam eder.

Gürçelik Akademi S7-1200 veya S7-1500 eğitimlerini alarak Tia Portal yazılımını ayrıntılı şekilde öğrenebilisiniz

Gürçelik Akademi bir Gürçelik Grup firmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir