Motorun Sınır Anahtarı İle Devir Yönü Kontrolü - Gürçelik Akademi
0262 644 1215
info@gurcelikakademi.com

3 Fazlı Asenkron Motorun Sınır Anahtarı İle Devir Yönü Kontrolü

3 Fazlı Asenkron Motorun Sınır Anahtarı İle Devir Yönü Kontrolü

3 Fazlı Asenkron Motorun Sınır Anahtarı İle Devir Yönü Kontrolü

Sınır anahtarı genellikle hareketli sistemlerde bir hareketin durdurulup başka bir hareketin başlamasına yarayan devre elemanıdır. Üç fazlı asenkron motorların ileri ve geri çalışması endüstride birçok yerde kullanılmaktadır. Taşıyıcı sistemler, kapı sistemlerinde, takın tezgahlarında sıkça kullanılan bir uygulamadır. 3 Fazlı Asenkron Motorun Sınır Anahtarı İle Devir Yönü Kontrolü gibi kumanda devrelerinin öğretilmesi için Gürçelik Akademi bünyesinde Otomatik Kumanda İle Asenkron Motor Kontrol Eğitimi  düzenlenmektedir. Bu eğitime katılarak kumanda devre elemanlarını, tasarımını ve uygulamasını öğrenebilirsiniz.

3 Fazlı Asenkron Motorun Sınır Anahtarı İle Devir Yönü Kontrolü

3 Fazlı Asenkron Motorun Sınır Anahtarı İle Devir Yönü Kontrolü

Sınır Anahtarı İle Devir Yönü Kontrolü İşlem Basamakları

  1. Deney yapılırken kullanılacak olan elemanların tespit ettikten sonra temin ediniz.
  2. Deney yapılırken kullanılacak olan elemanların avometre yardımıyla sağlamlık kontrolünü yapınız.
  3. Çizilmiş olan şemaya bakılarak öncelikle kumanda devresi kurunuz.
  4. Kumanda devresi şemaya bakılarak kurduktan sonra devreyi çalıştırınız.
  5. Devre kurulduktan sonra kurulum aşamasında kullanılan kabloları yerlerinden uygunca sökerek yerlerine koyunuz.

Deneyin Çalışması

3 Fazlı Asenkron Motorun Sınır Anahtarı İle Devir Yönü Kontrolü devresinde sınır anahtarı kullanılarak ileri ve geri son durumları kontrol edilmiştir.

İleri S1 butonuna basıldığında K1 kontaktörü enerjilenir. K1 kontaktörünün yardımcı kontaktörü de enerjilendiğinden dolayı mühürlenir, güç kontaklarını kapatır ve motor ileri yönde döner. Aynı zamanda K2 kontaktörünün önündeki kapalı kontağını açar ve S2 butonuna basılsa bile bu açık olan kontaktan dolayı akım geçemez ve K2 kontaktörü enerjilenemez. S0 butonuna bastığımızda veya takoz SA2 sınır anahtarına bastığında K1 kontaktörünün enerjisi kesilir ve motor zamanla durur.

Geri butonuna basıldığında K2 kontaktörü enerjilenir. Enerjilenen K2 geri kontaktörü mühürlemesini yapar aynı zamanda K2 güç devresinde güç kontaklarını kapatır ve motor geri yönde dönmeye başlar. Bu sırada K1 kontaktörünün önündneki kapalı kontağını açar ve ileri butonuna basılsa bile bu açık kontaktan akım geçemez ve K1 kontaktörü enerjilenemez. Stop butonuna bastığımızda veya takoz SA1 sınır anahtarına bastığında K2 kontaktörünün enerjisi kesilir motor zamanla durur.

Sorular

  1. Sınır anahtarları yerine endüktif sensörler kullanarak kumanda devresini tekrar çiziniz.
  2. Herhangi bir devrede kullanılan motor gücü 3 kW, motor ile kontrol panosu arasındaki mesafe 20 metredir. Kablolar kapalı alanda ve kanallar ile taşınmaktadır. Kullanılması gereken iletken tipini ve özelliklerini belirtiniz.

Gürçelik Akademi bir Gürçelik Şirketler Grubu şirketidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir